...

Tracker solarny dwuosiowy – co go wyróżnia?

Trackery solarne, znane również jako systemy nadążne, to zaawansowane urządzenia wykorzystywane w fotowoltaice do śledzenia ruchu słońca na niebie. Dzięki możliwości dostosowywania kąta ustawienia paneli słonecznych, trackery zwiększają efektywność systemów fotowoltaicznych, maksymalizując uzysk energii elektrycznej. Wśród dostępnych rozwiązań wyróżniamy dwa główne rodzaje trackerów: jednoosiowe i dwuosiowe.

Czym jest tracker solarny dwuosiowy?

Tracker solarny dwuosiowy to zaawansowany typ trackera fotowoltaicznego, który umożliwia śledzenie ruchu słońca w dwóch płaszczyznach: poziomej i pionowej. Dzięki temu panele fotowoltaiczne mogą być ustawione prostopadle do źródła promieniowania słonecznego przez cały dzień, co pozwala na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej.

Kluczowe komponenty trackera dwuosiowego:

  1. Czujniki Światła lub GPS: Monitorują położenie słońca na niebie.
  2. Silniki Elektryczne: Napędzają mechanizm ustawiający panele w dwóch osiach.
  3. Sterownik: Przetwarza dane z czujników i steruje pracą silników.
  4. Moduły Fotowoltaiczne: Panele słoneczne zamontowane na trackerze.

Jak działa tracker solarny dwuosiowy?

Tracker dwuosiowy wykorzystuje czujniki światła lub system GPS do precyzyjnego śledzenia ruchu słońca. Na podstawie danych z czujników, sterownik steruje silnikami elektrycznymi, które zmieniają pozycję paneli w obu osiach. Pozwala to na ciągłe dostosowywanie kąta padania promieni słonecznych, utrzymując panele ustawione prostopadle do słońca przez cały dzień.

Proces śledzenia ruchu słońca:

  1. Detekcja Światła lub GPS: Czujniki monitorują położenie słońca.
  2. Przetwarzanie Danych: Sterownik analizuje dane i decyduje o zmianie pozycji paneli.
  3. Ruch Paneli: Silniki elektryczne ustawiają panele w optymalnej pozycji w dwóch osiach.

Zalety stosowania trackera dwuosiowego

Jedną z głównych zalet trackerów dwuosiowych jest możliwość maksymalnego wykorzystania energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne pracują najwydajniej, gdy są ustawione prostopadle do promieni słonecznych. Dzięki śledzeniu ruchu słońca w dwóch osiach, trackery dwuosiowe pozwalają na uzyskanie większej ilości energii elektrycznej w porównaniu do trackerów jednoosiowych i nieruchomych konstrukcji.

Trackery dwuosiowe zwiększają wydajność systemu fotowoltaicznego, co przekłada się na większe zyski z tej samej powierzchni paneli. W przypadku farm fotowoltaicznych, takie rozwiązanie pozwala na znaczne zwiększenie produkcji energii elektrycznej.

Pomimo wyższych kosztów instalacji, trackery dwuosiowe oferują szybki zwrot inwestycji dzięki większej efektywności energetycznej. Zwiększona produkcja energii elektrycznej oznacza wyższe przychody, co przyspiesza zwrot poniesionych kosztów.

Porównanie z trackerem jednoosiowym

Tracker jednoosiowy śledzi ruch słońca tylko w jednej osi, zazwyczaj wschód-zachód. Tracker dwuosiowy porusza się zarówno w osi poziomej, jak i pionowej, co pozwala na bardziej precyzyjne ustawienie paneli w zależności od ruchu słońca.

Tracker dwuosiowy oferuje większą efektywność niż tracker jednoosiowy, ponieważ utrzymuje panele słoneczne prostopadle do promieniowania słonecznego przez cały dzień. W praktyce oznacza to większą produkcję energii elektrycznej.

Trackery jednoosiowe są tańsze i prostsze w konstrukcji, co zmniejsza ryzyko awarii mechanicznych i elektronicznych. Z kolei trackery dwuosiowe, pomimo wyższych kosztów i większego ryzyka awarii, oferują wyższą wydajność i szybszy zwrot inwestycji.

Trackery dwuosiowe znajdują zastosowanie zarówno w dużych farmach fotowoltaicznych, jak i w mniejszych instalacjach. Dzięki swojej efektywności, są szczególnie polecane tam, gdzie maksymalizacja uzysków energetycznych jest kluczowa. Fotowoltaika na trackerach staje się coraz bardziej popularna, ponieważ pozwala na wykorzystanie energii słonecznej w sposób bardziej efektywny.

Solar tracker dwuosiowy – jak wybrać?

Instalacja fotowoltaiczna i tracker dwuosiowy to doskonałe połączenie. Wybór odpowiedniego trackera solarnego dwuosiowego to kluczowy krok w optymalizacji efektywności instalacji fotowoltaicznej. Trackery dwuosiowe, znane również jako systemy nadążne, umożliwiają śledzenie ruchu słońca w dwóch płaszczyznach, co znacząco zwiększa wydajność paneli słonecznych. 

Wybierając tracker dwuosiowy, warto zwrócić uwagę na jego wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych. Ważne jest, aby tracker był kompatybilny z modułami fotowoltaicznymi używanymi w instalacji, co pozwoli na optymalne wykorzystanie energii słonecznej.

2. Konstrukcja i jakość wykonania

Trackery dwuosiowe są wystawione na różne warunki atmosferyczne, dlatego ich konstrukcja musi być solidna i odporna na korozję. Wysokiej jakości materiały, takie jak stal nierdzewna lub stal pokryta powłoką antykorozyjną, zapewniają długą żywotność systemu.

Mechanizmy ruchu

Silniki elektryczne i przekładnie są kluczowymi elementami trackera. Powinny być one niezawodne i łatwe w konserwacji. System powinien również być wyposażony w czujniki światła lub GPS, które dokładnie śledzą ruch słońca.

3. Koszty instalacji i utrzymania

Trackery dwuosiowe są droższe niż jednoosiowe i nieruchome systemy fotowoltaiczne. Przy wyborze trackera należy uwzględnić koszty zakupu, montażu oraz ewentualnych dodatkowych elementów, takich jak czujniki czy systemy sterowania.

Regularna konserwacja i serwisowanie są niezbędne do zapewnienia długotrwałej i bezawaryjnej pracy trackera. Warto zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych oraz łatwość przeprowadzania napraw.

4. Funkcjonalność i technologia

Dokładność śledzenia ruchu słońca jest kluczowa dla efektywności trackera. Systemy wyposażone w czujniki światła lub GPS oferują wysoką precyzję, co pozwala na optymalne ustawienie paneli w każdej chwili.

Nowoczesne trackery dwuosiowe często oferują funkcje automatyzacji i zdalnego sterowania, co ułatwia monitorowanie i zarządzanie systemem. Dzięki temu można szybko reagować na zmiany warunków atmosferycznych i dostosowywać ustawienia paneli.

5. Bezpieczeństwo i ryzyko awarii

Tracker dwuosiowy powinien być odporny na ekstremalne warunki pogodowe, takie jak silne wiatry, opady deszczu czy śniegu. System powinien automatycznie przechodzić w bezpieczną pozycję w przypadku wykrycia niekorzystnych warunków.

Ze względu na bardziej złożoną konstrukcję, trackery dwuosiowe są bardziej podatne na awarie mechaniczne i elektroniczne. Ważne jest, aby wybrać model o sprawdzonej niezawodności oraz zapewnić regularne przeglądy techniczne.

6. Integracja z istniejącym systemem fotowoltaicznym

Tracker dwuosiowy powinien być kompatybilny z już zainstalowanymi panelami fotowoltaicznymi. Należy sprawdzić, czy tracker może bezproblemowo współpracować z modułami używanymi w instalacji.

Przy planowaniu instalacji warto uwzględnić przyszłą możliwość rozbudowy systemu. Tracker dwuosiowy powinien być na tyle elastyczny, aby można było łatwo dodać kolejne panele lub moduły bez konieczności wymiany całego systemu.

Tracker fotowoltaiczny dwuosiowy – podsumowanie

Trackery solarne dwuosiowe to nowoczesne i efektywne rozwiązanie w dziedzinie fotowoltaiki. Dzięki możliwości śledzenia ruchu słońca w dwóch płaszczyznach, zwiększają wydajność systemów fotowoltaicznych, maksymalizując produkcję energii elektrycznej. Pomimo wyższych kosztów instalacji i większego ryzyka awarii mechanicznych i elektronicznych, trackery dwuosiowe oferują znaczące korzyści w postaci szybkiego zwrotu inwestycji i większej efektywności energetycznej. Wybór między trackerem jednoosiowym a dwuosiowym zależy od specyficznych potrzeb i budżetu inwestora, jednak dla maksymalizacji uzysków energii elektrycznej, trackery dwuosiowe są zdecydowanie bardziej efektywną opcją.

WhatsApp
1
Skontaktuj się z nami!
Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.